jtayl.org

Здолбунов до сих пор не имеет утвержденного бюджета на 2017-й год

27 грудня в Києві оприлюдненні результати моніторингу процесу прийняття місцевих бюджетів на 2017 рік, який був проведений Громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!», в понад 30 містах України, включаючи усі міста-обласні центри та м. Київ. (на фото голова партнерства Анатолій Бойко)
Завдяки децентралізації за два роки місцеві бюджети збільшились удвічі! Чи на стільки ж збільшився й чи збільшився взагалі рівень місцевих бюджетних процесів в аспекті прозорості, відкритості до участі громадян та дотримання вимог законодавства?
Згідно з результатам моніторингу, бюджетний процес на місцевому рівні має цілу низку недоліків: не оприлюднення проектів рішення про бюджет чи недотримання термінів та повноти оприлюднення, недотримання термінів затвердження бюджету, передбачених законодавством, обмеження доступу громадян на сесії місцевих рад та небажання органів влади проводити консультації з громадянами щодо проектів бюджетів.
Відповідно, з 31 міста, що було охоплено моніторингом, тільки в Сумах бюджетний процес був організований на відповідному рівні, що означає не тільки дотримання формальних вимог законодавства, а й високий рівень залучення громадськості. На один бал від Сум відстає Вознесенськ, оскільки там міська рада обмежилась тільки проведенням електронних консультацій й не використала інші формати публічних консультацій щодо проекту бюджету на 2017 рік з громадянами.
В решті 26 міст бюджетний процес мав різні за своєю значимістю недоліки, а найбільш критичною ситуація з бюджетним процесом виявилась в Сєвєродонецьку, Полтаві, та Здолбунові (Рівненська область).
Так, в Сєвєродонецьку  проект бюджету був оприлюднений за годину до сесії міської ради, на який він мав розглядатись, доступ громадян на сесію міської ради є обмеженим, стенограми засідання сесій не ведуться та не публікуються, а консультації з громадянами щодо проекту бюджету не проводились в  жодному з форматів. В Здолбунові на додачу до таких самих недоліків ще й порушено терміни прийняття бюджету. Відповідна сесія ст. 77 Бюджетного кодексу, станом на 25 грудня 7 міст все ще не мали прийнятих бюджетів на 2017 рік: Луцьк, Полтава, Рівне, Херсон, Хмельницький, Чернівці та Здолбунів ( Рівненська область). Як вже зазначалось, найбільш критична ситуація склалась в Полтаві, де навіть не відома дата розгляду проекту бюджету, а сам проект не оприлюднений.
Попри чітку вимогу чинного законодавства, що кваліфікує рішення про бюджет як нормативно-правовий акт та поширення на нього норми про оприлюднення за 20 робочих днів до дати розгляду з метою прийняття,  цієї норми дотрималися лише 14 міст. В Дніпрі, Рівному, Ужгороді, Черкасах, Чернівцях та Ковелі оприлюднили проект рішення менш як за 20, але більше як за 10 робочих днів. В 9-ти містах (Вінниця, Івано-Франківськ, Краматорськ, Луцьк, Львів, Сєвєродонецьк, Тернопіль, Хмельницький, Чернігів) проект рішення оприлюднили менш як за 10 робочих днів. Не були оприлюдненні проекти бюджетів у Полтаві та Здолбунові (Рівненська область).
 В рамках дослідження оцінювалося також повнота оприлюднення проекту рішення про бюджет.  Аналіз всіх оприлюднених місцевих бюджетів показав існування питань до дотримання вимог статті 76 Бюджетного кодексу. У  13 проаналізованих бюджетах виявлена відсутність одного або декількох  документів  із зазначеного нижче переліку[1]:

  • пояснювальна записка;
  • пояснення головних розпорядників бюджетних коштів до проекту відповідного бюджету (подаються комісії з питань бюджету відповідної місцевої ради);
  • прогноз місцевого бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди, підготовлений відповідно до статті 21 Бюджетного кодексу України;
  • перелік інвестиційних програм (проектів) на плановий бюджетний період та наступні за плановим два бюджетні періоди;
  • інформація про хід виконання відповідного бюджету у поточному бюджетному періоді.

Зокрема, й проект рішення про бюджет м. Києва на 2017 рік був також оприлюднений без частини додатків.

Дещо покращилась, порівняно з минулорічним моніторингом ситуація з доступом до результатів персонального голосування депутатів за проект бюджету. Якщо минулого року далеко не в усіх містах цю інформацію можна було отримати навіть за запитом, то зараз тільки в 5 містах (Миколаїв, Сєвєродонецьк, Білозерка (Херсонська область), Ковель та Чугуїв (Харківська область) цю інформацію не публікують на сайті та для її отримання потрібно подавати інформаційний запит чи дивитись стенограму або протокол засідання сесії.
Гіршою є ситуація із стенограмами сесійних засідань, які не ведуться або не оприлюднюються в 15 містах, що були охоплені моніторингом: Житомир, Запоріжжя, Миколаїв, Одеса, Рівне, Сєвєродонецьк, Харків, Черкаси, Чернівці, Чернігів, Білозерка, Здолбунів, Ізмаїл, Ковель, Чугуїв.
Показово, що можливість вільної  участі громадян у сесії місцевої ради є у 20 містах, що були охоплені моніторингом. У 10-х містах [2] зафіксовано можливість обмеженої участі (за тимчасовими перепустками або запрошеннями). І лише у Дніпрі відсутня можливість участі.
 Найгірша ситуація зафіксована в частині проведення органами влади консультацій із громадянами щодо проекту рішення про бюджет після його оприлюднення, що є важливою практикою залучення громадян до підготовки головного фінансового документу. Так в 11 містах консультації з громадянами з цього питання взагалі не проводились: Краматорськ,  Кропивницький, Львів, Миколаїв, Полтава, Сєвєродонецьк, Херсон, Білозерка, Здолбунів, Ізмаїл, Маріуполь.
Електронні консультації було проведено лише 4 містах (Одеса, Суми, Вознесенськ та Чугуїв). В решті міст органи влади чомусь не скористались цим зручним та нескладним форматом консультацій.
Публічне громадське обговорення (у форматі презентації або відкритого засідання профільної комісії міськради, або публічного експертного обговорення, або публічних зустрічей із заінтересованими сторонами) було проведено в 19 містах. Не проводилися публічне громадське обговорення у 12 містах  (Краматорськ, Кропивницький, Львів, Миколаїв, Полтава, Сєвєродонецьк, Херсон, Білозерка, Вознесенськ, Здолбунів, Ізмаїл, Маріуполь).
Ще гіршою є ситуація із  заходами, які б мали забезпечити довіру до результатів консультацій та дієвий зворотній зв’язок із громадянами, які взяли участь у консультаціях щодо проекту бюджету. На жаль, результати моніторингу доводять, що навіть якщо орган влади провів консультації з громадянами, то доля наданих громадянами пропозицій здебільшого є невідомою.
Так, лише в 5-х містах (Вінниця, Суми, Чернівці, Вознесенськ, Чугуїв) було оприлюднено  звіти про результати проведення консультацій  із громадянами щодо проекту рішення про бюджет. Ще в 15 містах були проведені в тому чи іншому форматі консультації, але не оприлюднено звітів за їх підсумками.
Безперечно, така практика не може сприяти формуванню довіри до консультацій з боку громадян, які можуть вважати, що їх участю просто маніпулюють для легітимації рішення. Зрештою це підриває бажання громадян  в подальшому брати участь у подібних консультаціях.
Результати моніторингу процесу прийняття місцевих бюджетів на 2016 рік можна подивитись тут.
Додаткова інформація за тел: 067 988 0 553, info@probudget.org.ua
Громадське партнерство “За прозорі місцеві бюджети!” – об’єднання майже 40 громадських організацій та ЗМІ з 17 регіонів України.
Наша місія: Створення умов для ефективного формування та використання місцевих бюджетів в інтересах громад шляхом підвищення доброчесності, прозорості бюджетного процесу та забезпечення участі громадян у ньому.
Більше про громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!»: http://probudget.org.ua/
Прес-служба Громадського партнерства “За прозорі місцеві бюджети!”
[1]    Київ, Дніпро, Краматорськ, Кропивницький, Луцьк, Полтава, Сєвєродонецьк, Тернопіль, Здолбунів, Ізмаїл, Ковель, Маріуполь, Чугуїв.
[2]    Київ, Вінниця, Краматорськ, Кропивницький, Одеса, Полтава, Сєвєродонецьк, Тернопіль, Харків, Чугуїв.
Всі дані станом на 25 грудня 2016 року
Если в прошлом году далеко не во всех городах эту информацию можно было получить даже по запросу, то сейчас только в 5 городах (Николаев, Северодонецк, Белозерка (Херсонская область), Ковель и Чугуев (Харьковская область) эту информацию не публикуют на сайте и для ее получения нужно подавать информационный запрос или смотреть стенограмму или протокол заседания сессии.
Хуже ситуация со стенограммами сессионных заседаний, которые не ведутся или не обнародуются в 15 городах, которые были охвачены мониторингом: Житомир, Запорожье, Николаев, Одесса, Ровно, Северодонецк, Харьков, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Белозерка, Здолбунов, Измаил, Ковель, Чугуев.
Показательно, что возможность свободного участия граждан в сессии местного совета есть в 20 городах, которые были охвачены моніторингомУ 10-х городах [2] зафиксирована возможность ограниченного участия (по временным пропускам или приглашениям)И только в Днепре отсутствует возможность участия.
 Наихудшая ситуация зафиксирована в части проведения органами власти консультаций с гражданами по проекту решения о бюджете после его опубликования, что является важной практикой привлечения граждан к подготовке главного финансового документуТак в 11 городах консультации с гражданами по этому вопросу вообще не проводились: Краматорск, Кропивницкий, Львов, Николаев, Полтава, Северодонецк, Херсон, Белозерка, Здолбунов, Измаил, Мариуполь.
Электронные консультации было проведено лишь 4 городах (Одесса, Сумы, Вознесенск и Чугуев)В остальных городах органы власти почему-то не воспользовались этим удобным и несложным форматом консультаций.
Публичное общественное обсуждение (в формате презентации или открытого заседания профильной комиссии горсовета, или публичного экспертного обсуждения или публичных встреч с заинтересованными сторонами) было проведено в 19 городах. Не проводились публичное общественное обсуждение в 12 городах (Краматорск, Кропивницкий, Львов, Николаев, Полтава, Северодонецк, Херсон, Белозерка, Вознесенск, Здолбунов, Измаил, Мариуполь).
Еще хуже ситуация с мерами, которые должны обеспечить доверие к результатам консультаций и действенную обратную связь с гражданами, которые приняли участие в консультациях по проекту бюджетуНа сожалению, результаты мониторинга доказывают, что даже если орган власти провел консультации с гражданами, то судьба предоставленных гражданами предложений в основном является неизвестной.
Так, только в 5-х городах (Винница, Суммы, Черновцы, Вознесенск, Чугуев) были обнародованы отчеты о результатах проведения консультаций с гражданами по проекту решения о бюджетЩе в 15 городах были проведены в том или ином формате консультации, но не обнародован отчетов по их итогам.
Бесспорно, такая практика не может способствовать формированию доверия к консультациям со стороны граждан, которые могут считать, что их участием просто манипулируют для легитимации рішенняЗрештою это подрывает желание граждан в дальнейшем принимать участие в подобных консультациях.
Результаты мониторинга процесса принятия местных бюджетов на 2016 год можно посмотреть здесь.
Дополнительная информация по тел: 067 988 0 553, info@probudget.org.ua
Общественное партнерство “За прозрачные местные бюджеты!” – объединение почти 40 общественных организаций и СМИ из 17 регионов Украины.
Наша миссия: Создание условий для эффективного формирования и использования местных бюджетов в интересах общин путем повышения добропорядочности, прозрачности бюджетного процесса и обеспечения участия граждан в нем.
Больше о общественное партнерство «За прозрачные местные бюджеты!»: http://probudget.org.ua/
Пресс-служба Общественного партнерства “За прозрачные местные бюджеты!”
[1] Киев, Днепр, Краматорск, Кропивницкий, Луцк, Полтава, Северодонецк, Тернополь, Здолбунов, Измаил, Ковель, Мариуполь, Чугуев.
[2] Киев, Винница, Краматорск, Кропивницкий, Одесса, Полтава, Северодонецк, Тернополь, Харьков, Чугуев.
Все данные по состоянию на 25 декабря 2016 года..

Рейтинг: 
0
Оценок пока нет

Интересно

Состоялось официальное открытие в Лазаревском районе Сочи нового крупного торгового центра под названием "Бирюза-Молл", с суммарной площадью помещений около 10 000 кв. м. ТЦ имеет удобное для посетителей местоположение - рядом с автодорогой "Москва - Сочи" и всего в 70 м от моря. Ожидается, что помимо основных арендаторов - гипермаркетов "Магнит" и DNS - помещения в центре займут порядка 50 других торговых точек. Всего в здании 3 этажа, на последнем, как планируется, будет действовать кинотеатр. Вскоре откроются детская площадка и фудкорт, прич...

Опрос

Есть ли у вас баня?
Да, есть
38%
Нет, но хочу построить
50%
Нет
13%
Всего голосов: 8