jtayl.org

Председатель Здолбуновской райсовета “засветился” в антикоррупционных исках Эйдоса

Вчора відбулася позачергова сесія Здолбунівської районної ради. Одним із питань було звернення до керівників держави щодо відміни поправок до Закону про е-декларування, яке стосується громадських активістів, які борються з корупцією, а також їх контрагентів, що значно ускладнювало цю діяльність та створювало можливість державного тиску на активістів антикорупційного напрямку. Кажуть, ініціатива такого звернення виходила від голови ради Олега Дацюка, він же керівник місцевого осередку партії Юлії Тимошенко. Це звернення підтримали ОДНОголосно і це приємна звістка для громадського сектору, яким так несподівано перейнялися в районній раді. Зі сторони голови ради – це взагалі мужній крок, адже саме громадські активісти Центру політичних студій і аналітики Ейдос  вже майже рік займаються вивчанням діяльності посадових осіб в т.ч на предмет можливих порушень антикорупційного законодавства. Нижче повний текст від Ейдоса:
Якщо серед українських суддів та чиновників є улюблений вид спорту, то це, вочевидь, футбол. Тому, як майстерно вони відфутболюють одне одному позови про корупцію, могли би позаздрити гравці національної збірної. І найгірше, що громадяни не мають реальних важелів впливу на те, щоб змінити ситуацію – законодавчий м’яч не на нашій частині поля.
З травня 2016 року аналітики та юристи Центру «Ейдос» розслідують випадки конфлікту інтересів у чиновників та депутатів місцевих рад. Це ситуації, коли, наприклад, депутат голосує за отримання земельної ділянки його родичкою, чиновник укладає договір з власним кумом чи бізнес-партнером, абощо. Українське законодавство однозначно трактує такі випадки як корупцію. Станом на листопад, 43 заяви про правопорушення були передані у правоохоронні органи. Більшість з них – до Національного агентства запобігання корупції, але частина, в якості експерименту, була направлена безпосередньо до прокуратури або судів. І результати експерименту невтішні – жодна справа не закінчилась успішно для громади. У кращому випадку позови збирають пил у кабінетах канцелярій. У гіршому – за допомогою процесуальних хитрощів судді знімають відповідальність з корупціонерів.
Прокуратура і затягування часу.
Ще у червні юристи Центру виявили, що Здолбунівська районна рада Рівненської області уклала ряд договорів з Товариством з обмеженою відповідальністю «Комунальних підприємств» на предмет вивозу сміття. Все б нічого, але головою Здолбунівської районної ради є Олег Євгенійович Дацюк, а керівником (від ЗС: може засновником і є, а от директором, не памятаємо) і засновником вищезгаданого ТОВ – його рідний брат, Микола Євгенійович Дацюк.
20 червня ми подали позов до прокуратури, а 16 липня вже отримали відповідь. У пропозиції накласти штраф на порушника було відмовлено, проте з прокуратури в суд пішло подання на усунення правопорушення. Далі цього за наступні 4 місяця справа не зрушила. (прим.ЗС – оригінал статті опубліковано 22 листопада 2016)
Спершу справу було зареєстровано на суддю Лілію Болотвіну, яка у вересні була звільнена рішенням Верховної Ради. 17 жовтня, коли мав відбутися розгляд справи, засідання було відмінено. Новою суддею було призначено Тетяну Ведяніну. З часу її призначення повісток в суд не надходило, а його дата досі не призначена.
У Дніпрі та Херсоні робота з прокуратурою проходила за напрочуд схожим сценарієм.
У Херсоні предметом оскарження стали послуги приватного нотаріуса, які більше 20 разів закуповувались Управлінням земельних відносин Херсонської міськради. Справа в тому, що керівник управління Констянтин Хутковський сплачував з державної казни свої дружині – нотаріусу Марині Козачковій.
22 червня за допомогою депутатського звернення було направлено заяву до прокуратури міста Херсона. Прокуратура вирішила не розглядати заяву і перенаправила її на Головне управління Нацполіції в Херсонській області. Ті, в свою чергу, перекинули його на управління захисту економіки в Херсонський області ДЗЕ Нацполіції. Останні не стали оригінальними, і “відфутболили” заяву на Херсонський відділ поліції. Але й це ще не все. Адже з Херсону документи було передано в Голопристанський відділ поліції, де вони лежать на розгляді у слідчого вже три місяці. Жодних рішень у поліції все ще не змогли прийняти.
У Дніпрі справа стосувалася голосування Дніпровської міськради про триразове зниження ставки земельного користування для підприємств, що мають акти постійного користування. Одним із вигодоотримувачів стало ПАТ «Науково-виробниче об’єднання «СОЗИДАТЕЛЬ», власником якої є Леонід Турчин. Його син, Олександр Леонідович Турчин, був серед тих, завдяки кому було прийняте згадане рішення міськради.
У червні ми передали матеріали по справі були передані у прокуратуру Дніпропетровської області. Звідти документи “відфутболили” до Дніпровської міської прокуратури №3. Та, у свою чергу, передала матеріали до Дніпровської прокуратури №2. Остання не розгубилася і “відпасувала” матеріали на Головне управління національної поліції Дніпропетровської області. Це сталося ще 4 липня, а через чотири з половиною місяця справа все ще залишається без розгляду.
Суди і вигороджування корупції.
Цю ж справу ПАТ «СОЗИДАТЕЛЬ» ми самостійно передали і в Дніпропетровський окружний адміністративний суд. 11 липня суддя Павловський відкрив провадження і вже 18 серпня видав ухвалу про необхідність стягнення з депутата інформації про його реєстрацію. До надання цієї інформації провадження було зупинене.
Але за два наступні засідання суд так і не зміг покарати депутата з конфліктом інтересів через те, що він… не надав доказів своєї винуватості (а саме інформації про реєстрацію та голосування). Звучить смішно, але саме так працює українська судова система.
Ще цікавіша історія трапилася у Херсоні. Там ми виявили, що начальник Інспекції з контролю за благоустроєм та санітарним станом Олена Мазур сама у себе купила власний же автомобіль для службового користування.
Матеріали були передані координатором Центру «Ейдос» у Херсоні Сергієм Нікітенком у міський суд. З того часу ніяких звісток звідти не надходило. Але коли у жовтні ми спробували поцікавитися станом розгляду справи, виявилось, що вона, по суті, закрита без розгляду.
На думку судді, Нікітенко у матеріалах справи не довів, які саме його права були порушені в той момент, коли чиновниця Олена Мазур вчинювала корупційне правопорушення. Для усунення цього недоліку Нікітенку було надано 5 днів, а після їх закінчення – заяву визнали як неподану.
Цинізм полягав у тому, що про жодне з двох засідань Нікітенка не було повідомлено ані поштою, ані по телефону. У суді листи-запрошення були відзначені як надіслані, але до поштової скриньки жодне з них не дійшло.
Тобто, суд залишив матеріали без розгляду, оскільки активіст не надав доказів того, як саме він особисто постраждав внаслідок корупції у міськраді, але при цьому не поінформував самого активіста, що він має це зробити. Схема відмазування, м’яко кажучи, не дуже вишукана, але як результат – конфлікт інтересів залишився непокараним.
На щастя, хоч і зі значним опором, але суди починають розглядати справи про конфлікт інтересів та виносити рішення. Так, якщо у 2013 році таких справ було всього 313, то за рік – вже 1013.
У 2016 році тільки за перше півріччя суди розглянули 1161 справу про конфлікт інтересів – більше, ніж за весь 2015-ий. І хоча відсоток позитивних рішень (на вирішення конфлікту інтересів) зменшився, їх загальна річна кількість очікується суттєво більшою, ніж раніше.
Покращити ситуацію у сфері протидії конфлікту інтересів має і новостворене Національне агентство з питань запобігання корупції. Невдовзі воно має винести свої перші рішення у сфері конфлікту інтересів.
Юристи «Ейдосу» теж не планують мовчки спостерігати за “футболом” у виконанні чиновників та суддів. По усіх вищеперерахованих справах ми готуємо свої контратаки. Опір матеріалам на тему корупції, який сьогодні панує в чиновницьких кабінетах, має бути подолано.
Гюнель Бабакішієва, експертка Центру Ейдос, Все Медіа
Довідково про власність (тільки корпоративні права!)голови районної ради, задекларовану Олегом Дацюком особисто.
Его сын, Александр Леонидович Турчин, был среди тех, благодаря кому было принято упомянутое решение горсовета.
В июне мы передали материалы по делу были переданы в прокуратуру Днепропетровской областіЗвідти документы “отфутболили” к Днепровской городской прокуратуры №3Та, в свою очередь, передала материалы в Днепровской прокуратуры №2Остання не растерялась и “відпасувала” материалы на Главное управление национальной полиции Днепропетровской областіЦе случилось еще 4 июля, а через четыре с половиной месяца дело все еще остается без рассмотрения.
Суды и выгораживания коррупции.
Это же дело ПАО «СОЗИДАТЕЛЬ» мы самостоятельно и передали в Днепропетровский окружной административный суд11 июля судья Павловский открыл производство и уже 18 августа издал постановление о необходимости взыскания с депутата информации о его реєстраціюДо предоставления этой информации производство было остановлено.
Но за два следующих заседания суд так и не смог наказать депутата с конфликтом интересов из-за того, что он... не предоставил доказательств своей виновности (а именно информации о регистрации и голосования)Звучит смешно, но именно так работает украинская судебная система.
Еще более интересная история случилась в ХерсоніТам мы обнаружили, что начальник Инспекции по контролю за благоустройством и санитарным состоянием Елена Мазур сама у себя купила собственный же автомобиль для служебного пользования.
Материалы были переданы координатором Центра «Эйдос» в Херсоне Сергеем Нікітенком в городской судЗ того времени никаких вестей оттуда не надходилоАле когда в октябре мы попытались поинтересоваться состоянием рассмотрения дела, оказалось, что она, по сути, закрыта без рассмотрения.
По мнению судьи, Никитенко в материалах дела не доказал, какие именно его права были нарушены в тот момент, когда чиновница Елена Мазур вчинювала коррупционное правопорушенняДля устранения этого недостатка Нікітенку было предоставлено 5 дней, а после их окончания – заявление признали как неподанную.
Цинизм заключался в том, что ни о каком из двух заседаний Никитенко не было сообщено ни по почте, ни по телефонуУ суде письма-приглашения были отмечены как отправленные, но до почтового ящика ни одно из них не дошло.
То есть, суд оставил материалы без рассмотрения, поскольку активист не предоставил доказательств того, как именно он лично пострадал в результате коррупции в горсовете, но при этом не проинформировал самого активиста, что он имеет это зробитиСхема отмазывания, мягко говоря, не очень изысканная, но как результат – конфликт интересов остался безнаказанным.
На счастье, хоть и со значительным сопротивлением, но суды начинают рассматривать дела о конфликте интересов и выносить рішенняТак, если в 2013 году таких дел было всего 313, то за год – уже 1013.
В 2016 году только за первое полугодие суды рассмотрели 1161 дело о конфликте интересов – больше, чем за весь 2015-ийІ хотя процент положительных решений (разрешение конфликта интересов) уменьшился, их общее годовое количество ожидается существенно больше, чем раньше.
Улучшить ситуацию в сфере противодействия конфликта интересов и новообразованное Национальное агентство по вопросам предотвращения корупціїНевдовзі оно должно вынести свои первые решения в сфере конфликта интересов.
Юристы «Эйдоса» тоже не собираются молча наблюдать за “футболом” в исполнении чиновников и суддівПо всех вышеперечисленных делах мы готовим свои контратаки..

Рейтинг: 
0
Оценок пока нет

Интересно

Как сообщал ЕСТП Блог, прошлый год стал рекордным для Кемерово по количеству введенного в эксплуатацию жилья. Согласно заявлению мэра города И. Середюка, в текущем году эти объемы сохранятся, т.е. в Кемерово по итогам 2017-го года появится 320 тыс. кв. м площадей в новых жилых домах. При этом городские власти анонсировали уход от точечной застройки в пользу проектов по комплексному освоению территорий. Отмечается, что на территории Кемерово имеется 18 площадок, на которых можно и нужно вести жилищное строительство. А точечная застройка, по мн...

Опрос

Есть ли у вас баня?
Да, есть
38%
Нет, но хочу построить
50%
Нет
13%
Всего голосов: 8