jtayl.org

Оптимизация в медицине: конец или начало? Взгляд со стороны

Сьогодні в наше життя приходить дуже багато нових слів і понять, які лякають лише тим, що є новими і незрозумілими. Одним з них є поняття «оптимізація». От саме в цьому я намагатимусь нині розібратися разом з вами, читачі.
Почнемо з визначення самого слова «оптимізація».  Оптиміза́ція (англ. optimization, optimisation) — процес надання будь-чому найвигідніших характеристик, співвідношень (наприклад, оптимізація виробничих процесів і виробництва). Якщо простіше, оптимізація то є покращення, тобто з цього боку страшитися ніби й немає чого, проте будемо дивитися на цей процес у медичній галузі очима звичайної людини, яка, звертаючись за допомогою, хоче, звичайно, отримати якісні послуги.
Працюючи в сфері медицини дуже часто зіштовхуюсь з наріканнями на кшталт: «Куди не кинь – скрізь у лікарні треба платити», «Доки не заплатиш, ніхто й пальцем не ворухне»… тощо. У відповідь на це наведу деякі цифри й факти.
 Обсяг медичної субвенції на 2016 рік у сумі 37973,0 тис. грн розподілено:
– центральна районна лікарня – 25418,1 тис.грн, з них:

  • оплата праці з нарахуваннями в частині фонду оплати праці за посадовими окладами та обов’язковими виплатами й доплатами передбачена до потреби в сумі 19762,7 тис. грн;
  • розраховано коштів на виплату індексації заробітної плати в сумі 796,4 тис. грн або 4,03 відсотка до фонду оплати праці з нарахуваннями, що забезпечує потребу на 2-3 місяці, через обмежений обсяг медичної субвенції. Розрахункова потреба на 12 місяців, за умови обсягу індексації, нарахованої на жовтень поточного року, складе в межах 3000 тис.грн.

– КЗОЗ «Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги» – 10259,9 тис.грн, з них:

  • оплата праці з нарахуваннями в частині фонду оплати праці за посадовими окладами та обов’язковими виплатами і доплатами передбачена до потреби в сумі 8879,2 тис.грн;
  • розраховано коштів на виплату індексації заробітної плати в сумі 359,7 тис.грн, або 4,03 відсотка до фонду оплати праці з нарахуваннями, що забезпечує потребу на 2-3 місяці, через обмежений обсяг медичної субвенції. Розрахункова потреба на 12 місяців, за умови обсягу індексації, нарахованої на жовтень поточного року, складе в межах 1500 тис.грн.

-Здолбунівська стоматологічна поліклініка – 1295 тис.грн, з них:

  • на оплату праці з нарахуваннями – 785 тис.грн;
  • комунальні послуги та енергоносії – 195 тис.грн.

До прийняття в комунальну власність району поліклінічного відділення станції Здолбунів планується передати до міського бюджету міста Рівне 1 тис. грн медичної субвенції або зарезервувати на рахунках районних закладів охорони здоров’я.
Отож, усі ми вміємо рахувати, усі дуже добре знаємо, яка цінова політика закладів, що постачають медикаменти і розхідні матеріали. Я б з превеликим задоволенням обома руками була «ЗА» посильно-безкоштовну допомогу всім бажаючим, коли б цифра 37973,0 грн. на рік не виглядала такою жалюгідною. І це не тільки на медикаменти, як ви, шановний читачу, можете побачити. У ці ледве 40 тисяч має бути враховано все, що потребуватиме здолбунівська медицина. На хвилинку: якщо приблизна середня заробітна плата по району складає 2 тис. гривень, то кожен з працюючих має дві третини суми в рік від тієї, що держава виділяє на медицину. Хотілося б, щоб кожен, хто звертається за допомогою, хоч трішки пам’ятав про ці цифри.
Коментар ЗС: Субвенція складає 37 мільйонів, а не тисяч. Середня заробітна плата у липні 2016 року по Рівненській області 4575 грн http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/gdn/reg_zp_m/reg_zpm16_u...
Продовжимо про оптимізацію. Якщо хто не знає, кошти державою виділяються не на медперсонал, а з розрахунку на кількість потенційних пацієнтів, тобто жителів певного району. Звідси й така сума субвенції. Тому з огляду на те, що Здолбунівський район не потребує такої  невиправданоі кількості медичних працівників, було прийняте рішення про оптимізацію (простішою мовою – скорочення) ліжок (кадрів) в медичній галузі району.
Не сперечаюсь, для декого це виглядає, як «грабіж», «політичне шахрайство», «беззаконня»… Хочеться сказати таким «борцям за правду-матку», що за таких обставин ваші звинувачування виглядають не так смішно, як подекуди навіть обурливо. Погодьтеся, прагнення керівництва району зберегти хоч щось з того, що будувалося роками (по можливості), не втрачаючи первинного призначення закладу ( мова йде про колишню залізничну лікарню), «грабежем» чи «шахрайством» називати просто не годиться.
Подібна ситуація наразі складається з Мізоцькою лікарнею. На мій погляд, мізочани мають у цьому випадку один дієвий і досить результативний вихід: забрати даний заклад у комунальну власність. А далі… долучайте спонсорів, зацікавлюйте молодих спеціалістів і, безумовно, будь-яке відділення за вашим бажанням матиме змогу відкритись і продуктивно працювати. І ви знатимете, що розраховувати на районний чи обласний бюджет можете лише у випадку, можливо, якоїсь одноразової допомоги. Усе решта залежатиме лише від самих мізочан та жителів навколишніх сіл.
Готова до хвилі обурливих коментарів, та скажу наразі лише одне: «Гірше за те, що щось зміниться, може бути лише те, що все залишиться так, як було». Зміни безболісно не проходили ніколи. Як приклад мудрого і прогресивного керівника, хочу навести головного лікаря ЗЦРЛ Сухляка Владислава Олеговича. Так, стоматолог. Так, молодий. Так, депутат. Це не заважає йому бути господарем і не по роках мудрим керівником. По-перше, усі можливості використовуються для того, щоб не допустити скорочення ліжкового фонду. По-друге, незважаючи на нестачу коштів, міняються склопакети, проводяться планові ремонти, оновлюється апаратура. Думаю, що це далеко не фініш, і хочеться спостерігати позитивні зміни й надалі.
Повертаючись до основної теми, хочу сказати, що «не такий страшний вовк, як його малюють». Зрозуміло, що наразі зміни потрібні і яку назву вони матимуть – «оптимізація» чи «скорочення» – суттєвого значення немає, але те, що вони невідворотні – це факт. І чим швидше ми, любі читачі і земляки, це зрозуміємо і визнаємо, тим безболісніше ці «новітні технологіі» увійдуть у наше життя.
З повагою, Людмила Третяк.
Від ЗС: ми не перевіряли ні всіх цифр ні тверджень викладених у матеріалі, хоча деякі позиції  все таки прокоментували, тому це авторська думка і якщо в кого є доповнення, аргументи – ласкаво просимо в коментарі.
Так, стоматологТак, молодийТак, депутатЦе не мешает ему быть хозяином и не по годам мудрым керівникомПо-первых, все возможности используются для того, чтобы не допустить сокращения коечного фондуПо-вторых, несмотря на нехватку средств, меняются стеклопакеты, проводятся плановые ремонты, обновляется апаратураДумаю, что это далеко не финиш, и хочется наблюдать положительные изменения и в дальнейшем.
Возвращаясь к основной теме, хочу сказать, что «не такой страшный волк, как его рисуют»Понятно, что сейчас перемены нужны и какое название они получат – «оптимизация» или «сокращение» – существенного значения нет, но то, что они неотвратимы – это факт чем быстрее мы, дорогие читатели и земляки, это поймем и признаем, тем безболезненнее эти «новейшие технологии» войдут в нашу жизнь.
С уважением, Людмила Третьяк.
От ВС: мы не проверяли ни всех цифр нет утверждений изложенных в материале, хотя некоторые позиции все таки прокомментировали, поэтому это авторская мысль и если у кого есть дополнения, аргументы – добро пожаловать в комментарии...

Рейтинг: 
0
Оценок пока нет

Интересно

Обработка для дерева это необходимый этап при строительстве или использовании каких-либо деревянных изделий
Чтобы защитить дерево от различных погодных явлений и влияния вредных факторов окружающей среды то необходимо проводить антисептическую обработку. Она производится специальными защитными свойствами, такими как антисептики, пропитки, морилки, лакокрасочные средства. Сейчас купить какие товары достаточно легко, для этого вам необходимо посетить специализированный магазин или воспользоваться нашим интернет-магазином, который может предложить вам огромный ассортимент защитных средств для обработки дерева по самым доступным ценам. Для всех наших к...

Опрос

Есть ли у вас баня?
Да, есть
29%
Нет, но хочу построить
57%
Нет
14%
Всего голосов: 7