jtayl.org

Оптимизация в медицине: конец или начало? Взгляд со стороны

Сьогодні в наше життя приходить дуже багато нових слів і понять, які лякають лише тим, що є новими і незрозумілими. Одним з них є поняття «оптимізація». От саме в цьому я намагатимусь нині розібратися разом з вами, читачі.
Почнемо з визначення самого слова «оптимізація».  Оптиміза́ція (англ. optimization, optimisation) — процес надання будь-чому найвигідніших характеристик, співвідношень (наприклад, оптимізація виробничих процесів і виробництва). Якщо простіше, оптимізація то є покращення, тобто з цього боку страшитися ніби й немає чого, проте будемо дивитися на цей процес у медичній галузі очима звичайної людини, яка, звертаючись за допомогою, хоче, звичайно, отримати якісні послуги.
Працюючи в сфері медицини дуже часто зіштовхуюсь з наріканнями на кшталт: «Куди не кинь – скрізь у лікарні треба платити», «Доки не заплатиш, ніхто й пальцем не ворухне»… тощо. У відповідь на це наведу деякі цифри й факти.
 Обсяг медичної субвенції на 2016 рік у сумі 37973,0 тис. грн розподілено:
– центральна районна лікарня – 25418,1 тис.грн, з них:

  • оплата праці з нарахуваннями в частині фонду оплати праці за посадовими окладами та обов’язковими виплатами й доплатами передбачена до потреби в сумі 19762,7 тис. грн;
  • розраховано коштів на виплату індексації заробітної плати в сумі 796,4 тис. грн або 4,03 відсотка до фонду оплати праці з нарахуваннями, що забезпечує потребу на 2-3 місяці, через обмежений обсяг медичної субвенції. Розрахункова потреба на 12 місяців, за умови обсягу індексації, нарахованої на жовтень поточного року, складе в межах 3000 тис.грн.

– КЗОЗ «Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги» – 10259,9 тис.грн, з них:

  • оплата праці з нарахуваннями в частині фонду оплати праці за посадовими окладами та обов’язковими виплатами і доплатами передбачена до потреби в сумі 8879,2 тис.грн;
  • розраховано коштів на виплату індексації заробітної плати в сумі 359,7 тис.грн, або 4,03 відсотка до фонду оплати праці з нарахуваннями, що забезпечує потребу на 2-3 місяці, через обмежений обсяг медичної субвенції. Розрахункова потреба на 12 місяців, за умови обсягу індексації, нарахованої на жовтень поточного року, складе в межах 1500 тис.грн.

-Здолбунівська стоматологічна поліклініка – 1295 тис.грн, з них:

  • на оплату праці з нарахуваннями – 785 тис.грн;
  • комунальні послуги та енергоносії – 195 тис.грн.

До прийняття в комунальну власність району поліклінічного відділення станції Здолбунів планується передати до міського бюджету міста Рівне 1 тис. грн медичної субвенції або зарезервувати на рахунках районних закладів охорони здоров’я.
Отож, усі ми вміємо рахувати, усі дуже добре знаємо, яка цінова політика закладів, що постачають медикаменти і розхідні матеріали. Я б з превеликим задоволенням обома руками була «ЗА» посильно-безкоштовну допомогу всім бажаючим, коли б цифра 37973,0 грн. на рік не виглядала такою жалюгідною. І це не тільки на медикаменти, як ви, шановний читачу, можете побачити. У ці ледве 40 тисяч має бути враховано все, що потребуватиме здолбунівська медицина. На хвилинку: якщо приблизна середня заробітна плата по району складає 2 тис. гривень, то кожен з працюючих має дві третини суми в рік від тієї, що держава виділяє на медицину. Хотілося б, щоб кожен, хто звертається за допомогою, хоч трішки пам’ятав про ці цифри.
Коментар ЗС: Субвенція складає 37 мільйонів, а не тисяч. Середня заробітна плата у липні 2016 року по Рівненській області 4575 грн http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/gdn/reg_zp_m/reg_zpm16_u...
Продовжимо про оптимізацію. Якщо хто не знає, кошти державою виділяються не на медперсонал, а з розрахунку на кількість потенційних пацієнтів, тобто жителів певного району. Звідси й така сума субвенції. Тому з огляду на те, що Здолбунівський район не потребує такої  невиправданоі кількості медичних працівників, було прийняте рішення про оптимізацію (простішою мовою – скорочення) ліжок (кадрів) в медичній галузі району.
Не сперечаюсь, для декого це виглядає, як «грабіж», «політичне шахрайство», «беззаконня»… Хочеться сказати таким «борцям за правду-матку», що за таких обставин ваші звинувачування виглядають не так смішно, як подекуди навіть обурливо. Погодьтеся, прагнення керівництва району зберегти хоч щось з того, що будувалося роками (по можливості), не втрачаючи первинного призначення закладу ( мова йде про колишню залізничну лікарню), «грабежем» чи «шахрайством» називати просто не годиться.
Подібна ситуація наразі складається з Мізоцькою лікарнею. На мій погляд, мізочани мають у цьому випадку один дієвий і досить результативний вихід: забрати даний заклад у комунальну власність. А далі… долучайте спонсорів, зацікавлюйте молодих спеціалістів і, безумовно, будь-яке відділення за вашим бажанням матиме змогу відкритись і продуктивно працювати. І ви знатимете, що розраховувати на районний чи обласний бюджет можете лише у випадку, можливо, якоїсь одноразової допомоги. Усе решта залежатиме лише від самих мізочан та жителів навколишніх сіл.
Готова до хвилі обурливих коментарів, та скажу наразі лише одне: «Гірше за те, що щось зміниться, може бути лише те, що все залишиться так, як було». Зміни безболісно не проходили ніколи. Як приклад мудрого і прогресивного керівника, хочу навести головного лікаря ЗЦРЛ Сухляка Владислава Олеговича. Так, стоматолог. Так, молодий. Так, депутат. Це не заважає йому бути господарем і не по роках мудрим керівником. По-перше, усі можливості використовуються для того, щоб не допустити скорочення ліжкового фонду. По-друге, незважаючи на нестачу коштів, міняються склопакети, проводяться планові ремонти, оновлюється апаратура. Думаю, що це далеко не фініш, і хочеться спостерігати позитивні зміни й надалі.
Повертаючись до основної теми, хочу сказати, що «не такий страшний вовк, як його малюють». Зрозуміло, що наразі зміни потрібні і яку назву вони матимуть – «оптимізація» чи «скорочення» – суттєвого значення немає, але те, що вони невідворотні – це факт. І чим швидше ми, любі читачі і земляки, це зрозуміємо і визнаємо, тим безболісніше ці «новітні технологіі» увійдуть у наше життя.
З повагою, Людмила Третяк.
Від ЗС: ми не перевіряли ні всіх цифр ні тверджень викладених у матеріалі, хоча деякі позиції  все таки прокоментували, тому це авторська думка і якщо в кого є доповнення, аргументи – ласкаво просимо в коментарі.
Так, стоматологТак, молодийТак, депутатЦе не мешает ему быть хозяином и не по годам мудрым керівникомПо-первых, все возможности используются для того, чтобы не допустить сокращения коечного фондуПо-вторых, несмотря на нехватку средств, меняются стеклопакеты, проводятся плановые ремонты, обновляется апаратураДумаю, что это далеко не финиш, и хочется наблюдать положительные изменения и в дальнейшем.
Возвращаясь к основной теме, хочу сказать, что «не такой страшный волк, как его рисуют»Понятно, что сейчас перемены нужны и какое название они получат – «оптимизация» или «сокращение» – существенного значения нет, но то, что они неотвратимы – это факт чем быстрее мы, дорогие читатели и земляки, это поймем и признаем, тем безболезненнее эти «новейшие технологии» войдут в нашу жизнь.
С уважением, Людмила Третьяк.
От ВС: мы не проверяли ни всех цифр нет утверждений изложенных в материале, хотя некоторые позиции все таки прокомментировали, поэтому это авторская мысль и если у кого есть дополнения, аргументы – добро пожаловать в комментарии...

Рейтинг: 
0
Оценок пока нет

Интересно

Компания "Умалат" - один из крупнейших российских производителей мягких сыров - объявляет о завершении первого этапа модернизации предприятия, которая в пятилетней перспективе позволит увеличить объем производства продукции в 2,5 раза. После чего "Умалат" планирует войти в первую тройку компаний-производителей свежих сыров в России. В рамках модернизации состоялось открытие нового цеха фасовки и упаковки свежих сыров, в который компания инвестировала более 300 млн рублей. Ранее на заводе использовалось большое количество ручного труда, что заме...

Опрос

Есть ли у вас баня?
Да, есть
38%
Нет, но хочу построить
50%
Нет
13%
Всего голосов: 8