jtayl.org

Контроль города через коммунальные предприятия не всегда эффективен

Цьогоріч по всій Україні в різних міських радах взялися за комунальні підприємства (КП). Постає питання: чому?
Павло Данильчук, депутат Луцької міської ради (партія Народний Контроль), на шоу “Протилежниий погляд” зауважив:”Керівники комунальних підприємств “зажралися”. Вони отримують величезні зарплати, немає в них заборгованостей. Зарплата будь-якого директора ЖЕКа понад 10 тис. грн, у той час, як простий робітник, двірник заробляє 1300.” Це питання було винесено на сесію міської ради і створено тимчасові слідчі комісії по перевірці діяльності. Пан Павло зауважує: нині це дуже ефективний механізм.
Питання доречності й якості КП постало через те, що в різних містах стикаються з одними й тими ж проблемами. Фінансування збиткових КП, невчасна оплата праці простим працівникам у той час, коли керівники отримують один за всіх і + свою зарплату близько 10000 на місяць. Неналежна якість послуг, яка оплачується в рази дорожче, аніж ринкова вартість. Відсутність конкуренції чистить міські бюджети і наповнює кишені керівників підприємств
А от міський голова Житомира Сергій Сухомлин взявся за цю справу ще конкретніше. Пропонуємо прочитати його інтерв”ю для Житомир інфо :

У Житомирі збираються скоротити кількість комунальних підприємств, це потягне за собою звільнення кількох сотень людей, які зараз там працюють. Чому міська влада йде на такі непопулярні заходи, Житомир.info розповів мер Сергій Сухомлин.
Звільнення людей – це завжди дуже болюче питання, виходить, що замість задекларованого створення робочих місць, ви їх скорочуєте.
– Чи не основна функція комунальних підприємств – створення робочих місць. Наведу простий приклад – підприємство «Зеленбуд», у якого в бюджеті 6500000 грн передбачено на прибирання 54 скверів у місті Житомирі. Я не говорю зараз про якість прибирання, про періодичність прибирання, про контроль і так далі, але ми порахували, що якщо віддати це на аутсорсинг і провести через конкурс, то сума може бути 4500000 грн, а не 6500000, і ми зможемо цією сумою забезпечити прибирання 124 скверів, які необхідно прибирати в Житомирі. У міської влади дещо інші функції, ніж створення робочих місць. Ми повинні створювати умови для того, щоб приватний сектор створював робочі місця. На прикладі прибирання скверів – у цьому випадку буде створено близько 60 робочих місць, кількість скорочених на «Зеленбуд» приблизно буде 50 чоловік. Я говорю зараз про більш ефективне використання бюджету міста. Тут підходи є абсолютно різними: Вінниця пішла шляхом створення великої кількості комунальних підприємств і фактично забезпечення життєдіяльності міста за рахунок створення комунальних підприємств.
Нам такий метод не підходить?
– Я вважаю, що це просто бажання контролювати все і брати участь у всьому. Приватний бізнес – він більш ефективний і в управлінні, і у фінансах, він має певні переваги, у тому числі і в оподаткуванні – єдиний податок – те, чого не мають комунальні підприємства. У місті повинні працювати ті комунальні підприємства, які впливають на життєдіяльність і забезпечення життя міста: теплокомуненерго, водоканал, ТТУ, аварійне підприємство, міський інформаційний центр. Все, що можна віддати у приватний бізнес, необхідно віддавати. Ми зараз розробляємо план з реформування комунальних підприємств, туди потраплять, однозначно, КП «Реклама», КП «Інспекція з благоустрою», КП «Уаш», КП «Зеленбуд». Ось це перші підприємства, які підуть під скорочення.
-УАШ – це підприємство, яке займається ремонтом доріг, розміткою, хто це буде робити?
– У підприємства УАШ(управління автомобільних шляхів – ред.) є дві функції: перша – утримання доріг і друга – проведення капітальних і поточних ремонтів. Якщо ми говоримо про капітальний ремонт, поточний ремонт, то на даний момент на ринку дуже багато компаній, які надають аналогічні послуги. Це приватні компанії, які в тому числі й у місті виконують підряди з ремонту доріг та прибудинкових територій, – це кілька компаній. Тому мені здається, цю послугу краще віддати в ринок для того, щоб через відкритий конкурс одержати найкращу цінову пропозицію, і функція міста – контролювати якість виконання послуг.
– Тобто ви хочете переформатувати роботу, щоб міська влада не займалася виконанням робіт руками комунальних підприємств, а тільки контролем, аудитом?
– Так, створенням умов і контролем за якість виконання робіт. Другий напрямок роботи УАШ – утримання доріг, тобто у весняний, літній, осінній період прибирання дорожнього полотна і прибирання урн. На даний момент у нас у місті цим підприємством прибирається 250 урн, дороги підмітають так званими «пилесмоками», у кращому випадку один “пилесмок” працює раз на два дні, хоча на підприємстві є шість таких машин. Не працюють машини з огляду на те, що штат підприємства 100 чоловік, ті гроші, які виділяються, – 14500000 гривень на утримання доріг на рік – йдуть на виплату заробітної плати, на податки, на утримання підприємства і, фактично, не залишається грошей на виконання основної функції – прибирання та утримання доріг. Ми порахували: у нас є 256 км вулиць, які необхідно прибирати, і якщо виставити це на конкурс з умовами, що необхідно буде прибирати не 250, а 1000 урн (ми плануємо докупити ще сучасні урни, щоб вони розташовувалися на відстані мінімум 50-70 метрів) і запустити чотири автомобілі-пилесмоки, які прибирали б місто щодня з 8:00, то сума була б – 11500000 грн. Тобто грошей менше, а якість виростає в рази.

У нашому місті КП обіцяють звітуватись за витрачені кошти і в той же час повідомляють про проблематичність цього процесу через стоси паперової інформації. Перевірки влаштовують, але їх наслідки суто декоративні навіть при резонансних порушеннях. Жодних комісій по вивченню фінансового стану зі сторони депутатів поки що. Тому актуальним постає питання, ЯКУ ФУНКЦІЮ виконують комунальні підприємства в місті і чи є управління містом через ручний менеджмент комунальних підприємств найбільш продуктивним? 
Мы посчитали: у нас есть 256 км улиц, которые необходимо убирать, и если выставить это на конкурс с условиями, которые необходимо будет убирать не 250, а 1000 урн (мы планируем докупить еще современные урны, чтобы они располагались на расстоянии минимум 50-70 метров) и запустить четыре автомобиля-пилесмоки, которые убирали бы город ежедневно с 8:00, то сумма была бы – 11500000 грнТобто денег меньше, а качество вырастает в разы.

В нашем городе КП обещают отчитываться за потраченные средства и в то же время сообщают о проблематичности этого процесса через кипы бумажной інформаціїПеревірки устраивают, но их последствия сугубо декоративны даже при резонансных порушенняхЖодних комиссий по изучению финансового состояния со стороны депутатов пока я сама актуальным встает вопрос, КАКУЮ ФУНКЦИЮ выполняют коммунальные предприятия в городе и есть управление городом через ручной менеджмент коммунальных предприятий наиболее продуктивным? ..

Рейтинг: 
0
Оценок пока нет

Интересно

Преимущества гидроабразивной резки
Практически ни в одной отрасли промышленности невозможно обойтись без такого процесса, как обработка металла. Если необходимо изменить форму и размеры материалов, применяют различные виды оборудования, которое позволяет разрезать листы. Наиболее часто применяется гидроабразивная резка. Что такое гидрорезка? В процессе гидроабразивной резки режущим инструментом выступает не резец, а струя воды либо смесь абразивного материала с водой. Струя воздействует под высоким давлением при помощи компрессора. Технология отличается экологической чистотой и...

Опрос

Есть ли у вас баня?
Да, есть
38%
Нет, но хочу построить
50%
Нет
13%
Всего голосов: 8