jtayl.org

Как я объясню бюджет города своей дочке

Автор статті – Євгенія Поремчук, громадський активіст, яка на прикладі рідного міста Вараш доступно пояснює “Що таке бюджет міста?”
“Проводячи семінари, я часто повторюю, що хочу аби у школах нашим дітям пояснювали деякі «незвичні» речі. Наприклад, що таке бюджет їх міста і з чим його їдять. Оскільки мешканці, які не цікавляться бюджетними процесами, на мою думку, гальмують розвиток свого міста, стимулюючи владу до нераціонального використання наших коштів.
То ж я вирішила написати невеличку статтю, в якій зрозумілою мовою спробую поясню що ж таке бюджет, як він формується і на що витрачається. І зроблю я це на прикладі бюджету на 2016 рік міста Вараш (Рівненська область).
Перш за все потрібно зрозуміти, що бюджет — це наші з вами кошти! Це податки, які утримуються з вашої заробітної платні. А отже, бюджетом міста мають розпоряджатися не лише представники влади, а й громада. І не потрібно соромитися питати «Куди пішли бюджетні кошти?». Вам повинні відзвітувати за кожну копійку. Це прописано в Законі України «Про відкритість використання публічних коштів». Але про це іншим разом.
Так от, бюджет — це не сейф з готівкою, це документ, в якому прописано звідки беруться кошти міста і куди вони потім підуть. Наповнюється бюджет завдяки податкам, зборам та акцизам. Ось перелік основних джерел надходжень м.Вараш:
Податок на доходи фізичних осіб — це кошти, що утримуються з заробітної платні працівників або оплачуються самостійно само зайнятими особами.
Податок на майно — це кошти, отримані від оренди землі чи приміщень.
Земельний податок — це кошти, отримані від продажу та використання землі міста.
Єдиний податок — це податок з фізичних та юридичних осіб.
Акцизні збори — це податки від продажу алкоголю, тютюну, бензину та предметів розкоші. Віднедавна цей податок став повністю зараховуватися у бюджет міста, чим дуже порадував більшість міст. Наприклад, завдяки акцизу Вараш отримав додаткових 7 млн. у бюджет.
Це найбільші джерела надходження. Є ще туристичний збір, екологічний збір тощо, але їх відсоткова частина в бюджеті дуже мала.
Бюджет м.Вараш складає 255,3 млн.грн., з яких 191,3 млн.грн. є власними надходженнями міста. Всі надходження в бюджет поділяють на 3 групи:
Податкові надходження (180,9 млн.грн.) — кошти, які потрапляють у бюджет у вигляді податків.
Неподаткові надходження (10,4 млн.грн.) — кошти, отримані містом від власної підприємницької діяльності (надання землі в оренду, штрафи та збори тощо) та як плата за надання послуг (перелік послуг можна подивитися тут — http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/659-2002-%D0%BF)
Офіційні трансферти (64 млн.грн.) — додаткові надходження з державного бюджету,що покривають гарантовані державою видатки (наприклад, видатки вчителям та лікарям).

А тепер детальніше по кожній групі.

Податкові надходження
Як ви бачили, податкові надходження складають 70% всього бюджету Вараша. Ось з чого вони складаються:


Тобто, для збільшення надходжень необхідно робити максимально комфортні умови для роботи підприємців, а не санкціями і погрозами заганяти бізнес «в тінь». Також не буде зайвим перевірити, чи всі підприємці зробили переоцінку землі відповідно до нової нормативно правової оцінки. І ще одне прохання: беріть чеки при купівлі алкоголю чи цигарок! Адже тепер ці кошти йдуть не у державний бюджет, а у наш з вами, місцевий.

Неподаткові надходження
Їх частина у бюджеті міста невелика, лише 4% і левова частина з них — це плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю. Звичайною мовою: коли ви платите благодійні внески в лікарні через касу (по квитанції), то ці кошти підуть до бюджету міста, а потім — до бюджету лікарні.


Висновок: відмовляйтесь від благодійних внесків «в коробочку», вимагайте квитанції на їх оплату.

Офіційні трансфери
Це субвенції чи дотації, які держава дає місту на виплату коштів, що гарантовані державою. Наприклад, заробітна плата медикам та вчителям, оплата комунальних послуг та енергоносіїв (більш детально тут — http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/6-2015-%D0%BF). Вараш не дотаційний регіон, тому до бюджету надходять лише субвенції.

Чудово! Тепер ми знаємо звідки з’являються гроші в бюджеті. А куди вони йдуть? Видатки міста не менш цікава тема.

Видатки міста
Взагалі, видатки міста поділяються на 2 типи: загальний фонд та спеціальний фонд. Якщо дуже просто, то загальний фонд підтримує нормальне функціонування виконавчих органів міста, а спеціальний фонд використовується на розвиток міста.

Загальний фонд
Як я вже казала, загальний фонд спрямовується на підтримку роботи місцевих виконавчих органів. На 2016 рік загальний фонд м.Вараш складає 225 602 136 грн. Нижче показано, хто скільки отримає.


Спеціальний фонд
Щодо спеціального фонду — його сума досить невелика (9 363 585 грн.) однак у 2016 році з загального фонду бюджету перейдуть ще 20 326 314 грн. до бюджету розвитку. Отже спеціальний фонд становить 29 689 899 грн. Куди його спрямують дивіться нижче.

Висновки
По перше, бюджет — доволі проста і зрозуміла річ для того, хто їм цікавиться. Звісно, якщо влада зацікавлена в публікації бюджету у зрозумілому та доступному вигляді.
По друге, мешканці міста мають знати, як поповнюється бюджет міста и куди йдуть кошти з нього.
По трете, якщо мешканці не цікавляться бюджетом, то влада ЗОБОВ’ЯЗАНА проводити тренінги та публікувати матеріал «зрозумілою» мовою.
Що далі?
А далі я планую показати вам, як витрачаються кошти по міським програмам. Звісно, якщо мені таки нададуть відповідь на мій запит з цифрами про використання наших з вам коштів))
P.S. Велика подяка НГО “АЦРМ ЗЕОН” за чудовий семінар “Доступно про місцеві бюджети”, який і надихнув на створення статті.
Обычным языком: когда вы платите благотворительные взносы в больнице через кассу (по квитанции), то эти средства пойдут в бюджет города, а затем — в бюджет больницы.


Вывод: отказывайтесь от благотворительных взносов «в коробочку», требуйте квитанции на их оплату.

Официальные трансферы
Это субвенции или дотации, которые государство дает городу на выплату средств, гарантированные державоюНаприклад, заработная плата медикам и учителям, оплата коммунальных услуг и энергоносителей (более подробно здесь — http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/6-2015-%D0%BF)Вараш не дотационный регион, поэтому в бюджет поступают только субвенции.

Прекрасно! Теперь мы знаем откуда появляются деньги в бюджетіА куда они идут? Расходы города не менее интересная тема.

Расходы города
Вообще, расходы города разделяются на 2 типы: общий фонд и специальный фондЕсли очень просто, то общий фонд поддерживает нормальное функционирование исполнительных органов города, а специальный фонд используется на развитие города.

Общий фонд
Как я уже говорила, общий фонд направляется на поддержку работы местных исполнительных органівНа 2016 год общий фонд м.Вараш составляет 225 602 136 грнНижче показано, кто сколько получит.


Специальный фонд
Относительно специального фонда — его сумма достаточно небольшая (9 363 585 грн.) однако в 2016 году из общего фонда бюджета перейдут еще 20 326 314 грндо бюджета розвиткуОтже специальный фонд составляет 29 689 899 грнКуди его направят смотрите ниже.

Выводы
Во первых, бюджет — достаточно простая и понятная вещь для того, кто им цікавитьсяЗвісно, если власть заинтересована в публикации бюджета в понятном и доступном виде.
Во вторых, жители города должны знать, как пополняется бюджет города и куда идут средства с него.
По трете, если жильцы не интересуются бюджетом, то власть ОБЯЗАНА проводить тренинги и публиковать материал «понятном» языке.
Что дальше?
А дальше я планирую показать вам, как расходуются средства по городским програмамЗвісно, если мне все-таки ответят на мой запрос с цифрами использования наших с вами средств))
P. ЅВелика благодарность НПО “АЦРМ ЗЕОН” за замечательный семинар “Доступно о местные бюджеты”, который и вдохновил на создание статьи...

Рейтинг: 
0
Оценок пока нет

Интересно

Завод "Камышинский текстиль" в Волгоградской области продолжает программу по своей модернизации. В настоящее время на предприятии подготавливается инфраструктура для установки новых шлихтовальных и прядильных машин, закупается дополнительный грузовой автотранспорт. Вложения в комплексную реконструкцию "Камышинского текстиля" примерно равны 5 миллиардам рублей. В рамках модернизации специалисты завода сотрудничают с коллегами из Индии, которые устанавливают новое производственное оборудование. Уже введен в эксплуатацию новый цех предприятия....

Опрос

Есть ли у вас баня?
Да, есть
38%
Нет, но хочу построить
50%
Нет
13%
Всего голосов: 8