jtayl.org

Как проверить тариф на тепло, или Рецепт противодействия тарифном популизма

Досвід перевірки тарифу на теплопостачання у Рівному варто розглядати не лише як можливість його зниження та приведення до економічно обгрунтованого рівня, а й як приклад, який можна використовувати для боротьби з політичним популізмом.
rte
З популізмом боротися складно. Тим більше, в такій чутливій для населення темі як комунальні тарифи.

Складно протидіяти популістам, які проблему зростання тарифів пропонують вирішувати просто: місцеві ради приймають рішення про мораторій на їх підвищення. Для них не важливо, що такі рішення жодним чином не впливають на розмір сум у рахунках від комунальних монополістів.
Для них це спосіб продемонструвати своє піклування про народ та наростити політичні рейтинги.
Що можна їм протиставити? Довгу та нудну роботу по аналізу кожної із складових тарифу для виявлення невідповідностей чи зловживань, а також планування та реалізацію заходів, спрямованих на зменшення споживання енергоносіїв.
Це кропітка і фахова робота, яка не дає швидких та великих результатів. Тому в багатьох міських, районних, обласних радах депутати проголосували за рішення про встановлення мораторію на тарифи – чудово розуміючи усю абсурдність таких рішень і усвідомлюючи, що цим на тарифи вони жодним чином не вплинуть.
Але це є демонстрацією депутатської турботи про людей. Популісти переконали людей, що це вирішить їх проблему зростання сум у рахунках. І люди цього чекають. А депутати за це голосують. Шлях в нікуди…
У Рівному вдалося піти іншим шляхом. На відміну від Рівненської обласної та Рівненської районної рад, у міській раді Рівного не вистачило голосів за мораторій на тарифи. Це сталося багато в чому завдяки тиску громадських активістів та місцевих медіа, які пояснювали безглуздість мораторію.
Натомість, я запропонував депутатам альтернативний варіант – створення тимчасової депутатської комісії, яка перевірить обгрунтованість тарифів на тепло- та водопостачання у м.Рівне. Адже тарифи формуються не в Києві: національний регулятор НКРЕКП встановлює тарифи на основі розрахунків, що подаються підприємствами-надавачами послуг. Рівнерада на липневій сесії погодилася на таку альтернативу мораторію і створила депутатську комісію по аудиту тарифів.

Протягом двох місяців я в якості громадського експерта з питань ЖКГ та правознавець Гліб Олійник постійно долучалися до роботи комісії, вивчали надані монополістами документи по розрахунку тарифів, аналізували дані з відкритих джерел (монополісти не надавали доступу до первинних документів, а лише надавали на запит узагальнені таблиці), спілкувалися з фахівцями у галузі теплопостачання, фінансів, оподаткування тощо.
В результаті цієї кропіткої роботи нами були виявлені невідповідності в даних ТОВ «Рівнетеплоенерго», які лягли в основу розрахунку тарифу на теплопостачання в Рівному, а також у кількості виробленої та реалізованої теплової енергії по частині котелень.
На основі наданих депутатській комісії даних ТОВ «Рівнетеплоенерго» про споживання газу та виробництво теплової енергії по кожній котельні окремо, на основі проведення нескладних математичних обрахунків ми обгрунтовано припускаємо, що підприємство нібито продало споживачам неіснуючих майже 24 тисячі гігокалорій тепла.
За даними ТОВ «Рівнетеплоенерго», на частині котелень для генерації 1 Гкал теплової енергії було використано від 87,8 до 120 м3 природнього газу, що неможливо з точки зору законів фізики.
В ідеальних умовах для отримання 1 Гкал теплової енергії потрібно спалити природного газу теплотворністю 1 Гкал. Калорійність 1 м3 природного газу, що постачається ПАТ “Рівнегаз”, згідно з офіційно оприлюдненою інформацією на сайті підприємства, в середньому за 2015 р. складає 8100 Ккал. Якщо 1 Гкал, а це 1 мільйон кілокалорій, поділити на 8100 кілокалорій (теплотворність 1 м3 природного газу), отримаємо, що для вироблення 1 Гкал тепла необхідно спалити 123, 46 м3 природного газу.
Але при виробництві теплової енергії неможливо створити ідеальні умови. Завжди існують виробничі втрати, які зумовлені конструкцією та віком котлів. За даними ТОВ “Рівнетеплоенерго”, усереднений Коефіцієнт Корисної Дії (ККД) складає 91%. Тобто, при спалюванні природного газу котел в результаті видає 91% енергії від ідеальних умов. Це означає, що для отримання 1 Гкал в середньому по місту має бути спалено більше ніж 123,46 м3 газу. А саме: 123,46 поділити на 0,91 (ККД котла) = 135,67 м3.

Отже, мінімальна кількість газу, необхідна для вироблення 1 Гкал тепла при такій калорійності газу та ККД котлів, не може бути меншою за 135,67 м3. Відповідно, в котельнях, де цей показник нижчий, ймовірно відбувається приписування неіснуючих гігокалорій тепла.
Наступне: тарифи на теплопостачання у Рівному розраховано на основі суттєво завищених показників. Так, факт споживання теплової енергії усіма споживачами ТОВ «Рівнетеплоенерго» за 2015 р. становить 485 386 Гкал, в т.ч. населенням – близько 415 тис.Гкал. А тариф розраховано на основі таких показників: 544 304 Гкал для населення та 714 730 Гкал. для усіх споживачів.

Нами виявлено суттєву невідповідність закладеної у тариф вартості газу відносно заявленого обсягу виробництва теплової енергії. Сума є значно вищою, ніж необхідно.
ТОВ «Рівнетеплоенерго» заклало в тариф для населення на придбання природного газу близько 539 млн.грн.: 449,6 млн.грн. в графі «витрати на природний газ» плюс майже 90 млн.грн. в рядку «собівартість виробництва на власних ТЕЦ, КГУ». Це для реалізації населенню 544304 Гкал. теплової енергії. Ми знову порахували обсяги газу, необхідного для виробництва такої кількості тепла на основі базових показників теплотворності газу, ККД котлів та відсотку втрат у мережах.
Отже, за усердненими показниками, мінімальна кількість газу, необхідна для вироблення 1 Гкал тепла при такій калорійності газу та ККД котлів, не може бути меншою за 135,67 м3. Враховуючи тепловтрати при транспортуванні теплової енергії до кінцевого споживача (за даними підприємства це 9%), мінімальна кількість газу, необхідна для постачання 1 ГКкал тепла до кінцевого споживача, складає 149,09 м3. Отриману кількість – 149,09 множимо на 544 304 Гкал. Отримуємо загальний обсяг газу, необхідний для виробництва зазначеної кількості тепла – 81 150 283 м3. Множимо цю кількість газу на його вартість без ПДВ – 5,67 грн. Виходить 460 млн.грн.
Це на 79 мільйонів гривень менше, ніж закладено в тариф. На той самий обсяг реалізації теплової енергії. Ми припускаємо, що це могло статися або внаслідок закладання одного і того ж об’єму газу у дві різні статті витрат (на придбання природного газу і собівартість виробництва тепла на власній ТЕЦ), або шляхом закладання у тариф вартості газу з ПДВ, на який потім ще раз нараховано ПДВ за надану послугу з теплопостачання. Також виникає цікаве запитання: як такі невідповідності у складових тарифу могли пройти повз увагу НКРЕКП?
Усі зазначені вище факти дають нам підстави припускати допущення значних зловживань з боку ТОВ «Рівнетеплоенерго» при формуванні тарифу на теплопостачання та наданні послуг із постачання теплової енергії. А це може означати, що тариф завищено на близько 15 %. Усі досліджені нами матеріали та розрахунки було передано до правоохоронних органів…
Досвід перевірки тарифу на теплопостачання у Рівному варто розглядати не лише як можливість його зниження та приведення до економічно обгрунтованого рівня, а й як приклад, який можна використовувати для боротьби з політичним популізмом. Це є демонстрацією існування реальної альтернативи безрезультативному мораторію. І цей шлях може реально призвести до зниження сум у комунальних платіжках.
Боротися з популізмом складно. Але можливо.
Сергій Пінчук
Джерело: “Ні корупції!”
Так, факт потребления тепловой энергии всеми потребителями ООО «Рівнетеплоенерго» за 2015 рстановить 485 386 Гкал, в т.чнаселенням – около 415 тыс.ГкалА тариф рассчитан на основе таких показателей: 544 304 Гкал для населения и 714 730 Гкалдля всех потребителей.

Нами выявлено существенное несоответствие заложенной в тариф стоимости газа относительно заявленного объема производства тепловой енергіїСума значительно выше, чем необходимо.
ООО «Рівнетеплоенерго» заложило в тариф для населения на приобретение природного газа около 539 млн.грн.: 449,6 млн.грнв графе «расходы на природный газ» плюс почти 90 млн.грнв строке «себестоимость производства на собственных ТЭЦ, КГУ»Это для реализации населению 544304 Гкалтеплової енергіїМи снова посчитали объемы газа, необходимого для производства такого количества тепла на основе базовых показателей теплотворности газа, КПД котлов и процента потерь в сетях.
Итак, за усердненими показателями, минимальное количество газа, необходимое для выработки 1 Гкал тепла при такой калорийности газа и КПД котлов, не может быть меньше 135,67 м3Враховуючи теплопотери при транспортировке тепловой энергии до конечного потребителя (по данным предприятия это 9%), минимальное количество газа, необходимое для поставки 1 Гкал тепла до конечного потребителя, составляет 149,09 м3Отриману количество – 149,09 умножаем на 544 304 ГкалОтримуємо общий объем газа, необходимый для производства заданного количества тепла – 81 150 283 м3Множимо это количество газа на его стоимость без НДС – 5,67 грнВиходить 460 млн.грн.
Это на 79 миллионов гривен меньше, чем заложено в тарифное тот же объем реализации тепловой енергіїМи предполагаем, что это могло произойти или в результате закладки одного и того же объема газа в две разные статьи расходов (на приобретение природного газа и себестоимость производства тепла на собственной ТЭЦ), либо путем закладывания в тариф стоимости газа с НДС, на который потом еще раз начислен НДС за оказанную услугу по теплопостачанняТакож возникает интересный вопрос: как такие несоответствия в составляющих тарифа могли пройти мимо внимания НКРЕКП?
Все указанные выше факты дают нам основания предполагать допущение значительных злоупотреблений со стороны ООО «Рівнетеплоенерго» при формировании тарифа на теплоснабжение и предоставлении услуг по поставке тепловой енергіїА это может означать, что тариф завышен на около 15 %Все исследованные нами материалы и расчеты были переданы в правоохранительные органы...
Опыт проверки тарифа на теплоснабжение в Ровно следует рассматривать не только как возможность его снижения и приведения к экономически обоснованному уровню, но и как пример, который можно использовать для борьбы с политическим популізмомЦе является демонстрацией существования реальной альтернативы безрезультативному мораторіюІ этот путь может реально привести к снижению сумм в коммунальных платежках.
Бороться с популизмом складноАле возможно.
Сергей Пинчук
Источник: “Нет коррупции!”..

Рейтинг: 
0
Оценок пока нет

Интересно

Террасная доска из ДПК: преимущества и особенности выбора
Террасную доску в качестве напольного покрытия часто используют в частных и коммерческих целях – на верандах и террасах домов, в беседках, на летних площадках кафе и ресторанов, а также в бассейнах, саунах и банях. Чаще всего при производстве террасной доски используется такой материал, как древесно-полимерный композит, в состав которого входит полипропилен и древесная мука. Использование указанных материалов позволяют получить устойчивое к повреждениям и негативным внешним факторам покрытие. Террасная доска из ДПК не боится влаги, повышенных и...

Опрос

Есть ли у вас баня?
Да, есть
38%
Нет, но хочу построить
50%
Нет
13%
Всего голосов: 8